W działalności każdej dynamicznie rozwijającej się organizacji, występują momenty przełomowe, a nawet czasem rewolucyjne. Taką rewolucją dla całej Grupy Komputronik, była konieczność rozbudowy infrastruktury  IT o najnowocześniejsze rozwiązania. Nasze potrzeby jako organizacji, która sprzedaje nowe technologie zarówno dla biznesu jak i dla klientów detalicznych, stale pod tym względem rosną. I nawet jeśli IT rewolucji nie lubi, my podjęliśmy decyzję o wdrożeniu w naszej organizacji innowacyjnej technologii HCI ( Hyper – Converged Infrastrukture ).

Wyzwanie dla zespołu

Takie wdrożenie to próba sił dla zespołu projektowego, inżynierów oraz IT. Na potrzeby tego przedsięwzięcia przygotowaliśmy analizę wymagań biznesowych i otoczenia IT, size’ing infrastruktury pod potrzeby bieżące i przyszłe, wreszcie PoC i wnioski. Dopiero na tej podstawie ostatecznie wybraliśmy rozwiązanie VxRail Dell EMC.

 

Projekt rozpisany na lata

Cała koncepcja realizacji wdrożenia została zaplanowana na kilka lat. W pierwszym etapie środowisko IT zostało zbudowane w oparciu o 4 NOD -y VxRail i zapewnia dostęp do 12 TB pamięci RAM, blisko 180 TB przestrzeni dyskowej opartej w całości o technologię flash SSD oraz 1024 corów procesora. Do tego dobraliśmy licencje software’owe VMware w wersji Enterprise co pozwala w pełni wykorzystać możliwości klastra opartego o dyski SSD, takie jak deduplikacja, kompresja oraz ustawianie dynamicznych polityk związanych ze storagem.

Pierwszy etap inwestycji został zamknięty instalacją systemu, testami i migracją najbardziej wymagających systemów pod kątem ich wydajności i stabilności. Pozwoli to na pełne wykorzystanie klastra oraz zapewni ciągłość działania kluczowych dla Grupy Komputronik systemów, co jest szczególnie istotne dla naszej działalności w czwartym kwartale 2019.

Kolejne etapy wdrożenia, czyli dalszą rozbudową klastra VxRail DELL EMC o dodatkowe elementy zaplanowaliśmy na następne lata, tak aby docelowo cała infrastruktura IT pracowała w oparciu o jednorodne środowisko hiperkonwergentne w dwóch Data Center GK Komputronik.

Rozbudowa naszej infrastruktury IT o rozwiązania hiperkowergentne Dell EMC zapewni nam w przyszłości ograniczenie kosztów działalności dzięki wykorzystaniu tylko tych zasobów, których aktualnie potrzebujemy i ułatwi ich rozbudowę w miarę rosnących potrzeb. Doskonale nam się pracuje ze specjalistami z Dell EMC. Dzięki naszej wieloletniej współpracy oraz doświadczeniu zdobytemu podczas wspólnej realizacji projektów u naszych klientów, mamy do siebie pełne zaufanie.

Wojciech Buczkowski, Prezes Zarządu, Grupa Komputronik

Warto podkreślić dobrą współpracę spółek z Grupy Komputronik przy realizacji tego projektu. Zespół administratorów IT Grupy Komputronik był wspierany przy doborze, instalacji, uruchomieniu i migracji danych przez zespół certyfikowanych (VxRail) inżynierów i architektów z Komputronik Biznes. Należy podkreślić, że całość inwestycji została bardzo skutecznie sfinansowana w formie leasingu przez Dell Financial Services.

 

Korzyści, które uzyskaliśmy zaraz po wdrożeniu

  • Stały rozwój Grupy Komputronik dzięki elastycznie rozwijającym się zasobom obliczeniowym oraz storagowym
  • Możliwość łatwego skalowanie mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowych pod aktualne potrzeby wybranych systemów
  • Dynamiczne alokowanie przestrzeni dyskowej niezależnie od jednostki, na której znajduje się maszyna wirtualna w danej chwili
  • Dużą efektywność pod względem zużycia energii elektrycznej – duża gęstość mocy obliczeniowej
    stały monitoring zarówno pod katem maszyn fizycznych jak i wirtualnych
  • Ujednolicenie licencjonowania maszyn wirtualnych i stałe wsparcie w zakresie infrastruktury i wirtualizacji od DELL EMC – jeden punkt kontaktu
  • Infrastruktura jest dostępna 24/7 z minimalizacją ryzyka przestojów spowodowanych awarią
  • Upgrade’y środowiska nie wymagają wyłączenia działania aplikacji na klastrze lub macierzy dyskowej
  • Możliwość łatwej rozbudowy środowiska w oparciu o kolejne NODY VxRail dedykowane pod aktualne potrzeby biznesowe
  • Możliwość stworzenia rozproszonej architektury systemu – dwie niezależne lokalizacje DataCenter