Bezpieczeństwo IT w organizacji - zabezpieczenie systemów informatycznych - Komputronik Biznes

IT Security – bezpieczeństwo informatyczne

Czy zastanawiałeś się, ile warte są dla Ciebie Twoje dane? Ile warta jest baza danych Klientów, baza danych systemu ERP, Twoje archiwum umów i zamówień lub baza systemu księgowego?
Ile warte jest bezpieczeństwo informatyczne Twojego przedsiębiorstwa?

Wyżej wymienione dane są „bezcenne”, a informacja stanowi współcześnie krwiobieg każdego biznesu. Dostęp do nich jest dla nas tak oczywisty, że bardzo rzadko zastanawiamy się: Co by się stało w razie ich utraty? Czy mamy backup danych strategicznych systemów IT? Jakie procesy wspierają bezpieczeństwo środowisk IT?

My stawiamy sobie takie pytania codziennie. W trosce o Twoje bezpieczeństwo analizujemy, testujemy, wdrażamy i audytujemy środowiska IT. Skupiamy się na kompleksowym podejściu do problemu zapewnienia bezpieczeństwa środowiskom IT, oferując ochronę prewencyjną (antywirus i firewall), archiwizacje i backup danych, audyt bezpieczeństwa IT, DRC (Zapasowe Centrum Danych) i wirtualne DRC, zarządzanie tożsamością oraz nowość na rynku IT – „cloud to cloud back-up”. Wszystko to dopasowane pod konkretne potrzeby i w kontekście już istniejącego środowiska IT.

Każda „złotówka” wydana na zapobieganie zagrożeniom IT i bezpieczeństwo danych jest inwestycją w stabilny i zrównoważony rozwój Twojego biznesu.

Bezpieczeństwo IT w firmie

Dobrodziejstwa nowoczesnej technologii niosą ze sobą także pewne zagrożenia. Wspomniane wyżej rozwiązania, rzecz jasna, zapobiegają im w możliwie największym stopniu, jednakże warto je pokrótce omówić. Co ciekawe, niektóre z nich, zapewne wydadzą się prozaiczne, jednakże mogą nieść ze sobą szkody, które dla firmy mogą być bardzo dotkliwe. Warto tutaj nadmienić, że nawet najlepsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT mogą okazać się niewystarczające wobec często pomijanego czynnika ludzkiego. Poniżej przyjrzymy się kilku przykładom tego typu zagrożeń:

  1. Zbyt słabe hasła

    Ludzie mają tendencję do tworzenia haseł, które są zdecydowanie za słabe. Żeby łatwiej je zapamiętać, korzysta się z pełnych polskich słów, co najwyżej połączonych z cyfrą. Jest to zdecydowanie złe zachowanie, które prowadzi do bardzo dużego zagrożenia dla sprzętu. Kreowanie haseł powinno w tym przypadku stać się zadaniem osób wyższych hierarchią, a same hasła mogą być zapisane w formie fizycznej i być w posiadaniu pracownika oraz jego przełożonego. Rozwiązaniem, które pozwala na zarządzanie silnymi hasłami tylko przez pracownika, są tzw. menedżery haseł. Tego typu programy (np. LastPass, 1Password) pozwalają na generowanie bardzo złożonych haseł, które różnią się dla każdego zakładanego konta. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik musi zapamiętać tylko jedno, silne hasło, które otwiera „sejf” zawierający wszystkie pozostałe.

  2. Strony wyłudzające dane

    Pracownicy nierzadko korzystają z internetu w pracy w celach rozrywkowych. Potrafi to stanowić potrzebną odskocznię od pracy, jednakże w kontekście cyberbezpieczeństwa potrafi być dużym zagrożeniem. Mowa tutaj o stronach, które podszywając się pod znane i często używane strony internetowe, mają na celu wyłudzić dane, co jest niebezpiecznie w przypadku osób prywatnych, a w przypadku danych firmowych może zakończyć się prawdziwą katastrofą. To samo tyczy się korzystania ze skrzynki mailowej, na którą mogą przychodzić wiadomości zawierające SPAM lub podejmujące próbę phishingu. W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa IT.

  3. Przypadkowa utrata danych

    Bardzo istotne z perspektywy wykonywanej pracy jest dbanie o jej odpowiednie zapisywanie. O ile większość programów oferuje obecnie funkcję automatycznego zapisu, tak część z nich nadal wymaga wykonania tej czynności manualne. Warto na to uczulić pracowników, ponieważ może to się wiązać z utratą postępu nad danym zadaniem, co przekłada się bezpośrednio na straty dla firmy. Rozszerzeniem tej odpowiedzialności powinno być okresowe archiwizowanie plików z komputera, czyli tworzenie tzw. backupu, który pozwala na odtworzenie utraconych przypadkowo plików.

Dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa IT przedsiębiorstw

Na szczęście wspomniane wyżej błędy to czynniki, które można wyeliminować, poprzez stosowanie się do kilku reguł, które uczynią codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa w sieci o wiele bezpieczniejszym. Warto przy tym pamiętać, że najlepsze efekty przynosi skorzystanie z zespołów specjalistów, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, są w stanie w pełni dopasować narzędzia do danego przedsiębiorstwa.

  1. Wdrożenie systemu backupu

    Ostatnie z omówionych wyżej zagrożeń ma bardzo proste remedium – usystematyzowanie backupów w taki sposób, żeby wymagały minimalnego nakładu pracy, a jednocześnie gwarantowały bezpieczeństwo plików znajdujących się w komputerach pracowników. W przypadku tworzenia takiego systemu warto wykorzystać dyski SSD, które dzięki wyeliminowaniu części mechanicznych, są zdecydowanie mniej awaryjne od tradycyjnych dysków twardych HDD.

  2. Korzystanie tylko z legalnego oprogramowania

    Jest to działanie, które wydaje się oczywiste, jednakże jak wskazują nasze doświadczenia, nadal zdarzają się sytuacje, w których to korzystanie z nielegalnego oprogramowania stanowi źródło problemu. Bardzo często pirackie wersje oprogramowania oprócz tego, że są darmowe, charakteryzują się czymś jeszcze – integracją złośliwego kodu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla komputerów w firmie. Istnieje wiele wirusów, które potrafią przejąć cenne dane właśnie poprzez instalację wraz z nielegalnym oprogramowaniem.

  3. Instalacja oprogramowania antywirusowego

    Jeśli już o wirusach mowa, niezbędnym krokiem jest zainstalowanie programów, które ochronią komputery przed wirusami wszelkiej maści. Istnieje wiele programów oferujących warianty dla przedsiębiorstw. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na to, jak często są aktualizowane oraz czy są wyposażone w tzw. zaporę ogniową zwiększającą nasze bezpieczeństwo w sieci. Dzięki wykorzystaniu tego typu oprogramowania mamy pewność, że nawet przypadkowe błędy popełnione przez pracowników będą mogły zostać wykryte i unieszkodliwione przed infekcją urządzenia.

  4. Korzystanie z zasilaczy awaryjnych

    Jest to praktyka opcjonalna, ponieważ przy odpowiednim systemie backupów, omówionym w punkcie pierwszym, ryzyko spowodowane przerwą w dostawie prądu zostaje zminimalizowane. Dlaczego pomimo tego warto korzystać z tego rozwiązania? Każda sytuacja, w której komputer zostanie odłączony od prądu stanowi nie tylko ryzyko utraty danych, ale też trwałego uszkodzenia komponentów jednostki centralnej, takich jak, chociażby dysk twardy. Dzięki zasilaczowi awaryjnemu użytkownik ma możliwość zapisania swojego postępu i wyłączenia urządzenia.

Masz pytania? Napisz do nas:

Imię i nazwisko*

E-mail*

Nazwa firmy*

temat wiadomości*

NIP*

nr. telefonu*

Wiadomość*

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję zasady przetwarzania danych*