Chmura – jedno z najczęściej pojawiających się pojęć na konferencjach z branży IT

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że wygodnie i korzystnie cenowo jest hostować firmową pocztę. Dla bezpieczeństwa drugą kopię zapasową danych coraz częściej wysyłamy na dyski w chmurze. Wiele firm przez ten czas zmigrowało do chmury obliczeniowej wszystkie swoje istotne serwery i dane, zapewniając sobie gwarancję całkowitej dostępności i niezawodności swojego środowiska informatycznego, oszczędzając przy tym na jego kosztach utrzymania.

W ostatnim czasie chmura zaczęła zdobywać też nasze komputery. Bezpieczny i kontrolowany dostęp do danych firmowych z każdego miejsca, z dowolnego urządzenia i w każdym czasie stał się standardem naszych czasów, umożliwiając pracę w elastycznych godzinach, pracę z domu czy w podróży.

Narzędzia typu dysk i poczta w chmurze w tej sytuacji już nie wystarczą. Potrzebne jest mobilne miejsce pracy, które w przeciwieństwie do laptopa nie podróżuje z nami, ale podąża za nami, gdziekolwiek jesteśmy i na czymkolwiek pracujemy już od pierwszego dnia naszej pracy w firmie.

Takie możliwości zapewni nam przeniesienie systemów operacyjnych i aplikacji pracowników do chmury, dzięki czemu użytkownicy mogą pracować na zdalnych pulpitach umieszczonych na serwerach w chmurze. Nowy pracownik może dostać nowy komputer z zainstalowaną aplikacją dostępową do swojego mobilnego desktopu. Jedyne konto dostępowe, jakiego potrzebuje to dostęp tylko do tej jednej aplikacji. Aplikacja dostępowa może być ponadto zainstalowana w wielu miejscach: na firmowym komputerze stacjonarnym czy smartfonie, na prywatnym laptopie czy tablecie. Komputer może być tradycyjny lub w formie tzw. cienkiego klienta (thin client) czyli prostego terminala, który dodatkowo pobiera mniej mocy niż zwykły PCet. Wirtualny pulpit może być osiągalny także poprzez przeglądarkę internetową.

Jakie zalety niesie ze sobą wirtualizacja desktopów?

Dla użytkownika jest to prostota dostępu do swojego wirtualnego komputera, jeden punkt logowania i uruchamiania wszystkich aplikacji, możliwość pracy na dowolnym komputerze oraz bezpieczeństwo danych – za wykonywanie kopii zapasowych w tym wypadku odpowiada administrator po stronie chmury.  Programista może w swoim mobilnym miejscu pracy posiadać kilka desktopów lub serwerów wirtualnych, z różnymi systemami operacyjnymi, w rożnych wersjach, do testowania swoich aplikacji. Grafik komputerowy lub projektant może pracować w kawiarni na swoim ulubionym sprzęcie, który połączy się z wirtualną stacją roboczą posiadającą bardzo drogą kartę graficzną.

Dla administratora ważne jest, że może zdalnie zarządzać flotą stacji roboczych, wystawiać użytkownikom wybrane dla nich aplikacje, kontrolować jakość pracy na wirtualnym pulpicie, w razie problemów może szybko poprawić parametry wirtualnego urządzenia takie jak rozmiar dysku czy procesor. Dzięki ujednoliconej polityce zarządzania desktopami i ich centralizacji, można ujednolicić wiele procesów biznesowych i ułatwić administratorom pracę.

Firma skorzysta w tym wypadku na mobilności pracowników. Zcentralizowane dane będą bezpieczne pod okiem administratora, a nie rozporoszone na dyskach lokalnych wielu komputerów. Awaria komputera będzie oznaczała jedynie uruchomienie cały czas działającego zdalnego miejsca pracy na innym standardowym sprzęcie. W przypadku lokalnej instalacji należałoby przygotować komputer pod konkretne potrzeby użytkownika, być może zakupić drogą stację roboczą z odpowiednią kartą graficzną. Wszelkie poprawki do systemów operacyjnych i aplikacji będą mogły być testowane a później instalowane centralnie. Będzie można też wprowadzić kontrolę dostępu do danych i ich kopiowania (dostęp jedynie do określonych zasobów i aplikacji, dezaktywacja portów USB, polityki kopiuj wklej). Dzięki temu, że użytkownicy będą mieli jeden punkt dostępu do swojego mobilnego miejsca pracy, łatwiej będzie też taki dostęp odebrać.

Mobilne miejsce pracy ma bardzo długą listę korzyści biznesowych i wiele możliwości wdrożenia we własnej serwerowni lub w chmurze publicznej. Warunkiem niezbędnym przy tego typu rozwiązaniach jest stabilny dostęp do sieci z miejsc, z których chcemy pracować. Cena wdrożenia takiego systemu jest bardzo konkurencyjna w porównaniu z kosztami utrzymania i zarządzania stacjami roboczymi, przestojem związanym z awariami sprzętu lub utratą danych. A gdybyśmy zdecydowali się na wdrożenie w chmurze publicznej – na uwagę zasługuje także możliwość dzierżawy wirtualnego desktopu tylko na czas trwania projektu, bez potrzeby dużych inwestycji na sam początek.

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Skontaktuj się z nami!

Imię i nazwisko*

E-mail*

nr. telefonu*

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję zasady przetwarzania danych*

Opt-in

Oświadczam, że wyrażam zgodę na otrzymywanie niezamówionych informacji handlowych*

Anna Skowina
Inżynier Technicznego Wsparcia Sprzedaży